Laivalahdenkaari 26, Helsinki
-
349 000 €
-
78m2
-
3h,k,kph,s,erill.wc,lasitettu parveke
-
Kerrostalo
-
1999
-
17.05.2026
klo 14.00–14.40
Esittely
Herttoniemenrannassa rauhallisella sijainnilla sisäpihan rauhassa toimiva koti.
Hissitalon 2. kerroksessa läpitalon huoneistossa, jossa lasitettu parveke taloyhtiön sisäpihan suuntaan.
Kaunis ja laadukas Puustelli keittiö, joka on uusittu v 2021. Keittiö mukavasti olohuoneen yhteydessä, mutta kuitenkin omassa rauhassa. Kaksi kivan kokoista makuuhuonetta. Oma sauna ja kaksi wc:tä luovat puitteet mukavalle ja helpolle asumiselle.
Huoneisto on hyvässä kunnossa, voit muuttaa ilman remonttihuolia.
Herttoniemenranta on upea paikka asua – meri, uimaranta ja loistavat ulkoilumahdollisuudet pienen matkan päässä. Hyvät palvelut, kaupat, kauppakeskus Hertsi monipuolisine palveluineen sekä metro ja bussit lähistöllä.
Tiedustelut ja esittelyvaraukset Tuula Partanen, 0400 588200, tuula@nordlkv.fi
Yhteystiedot ja esittelyt
| Yhteystiedot |
|
|---|---|
| Esittelyt |
|
Asunnon perustiedot
| Kohteen tyyppi | Kerrostalo |
|---|---|
| Tyyppi | Asunto-osake |
| Huoneistoselitelmä | 3h,k,kph,s,erill.wc,lasitettu parveke |
| Asuinpinta-ala | 78 m² |
| Kokonaispinta-ala | 78 m² |
| Tontin kokonaispinta-ala | 2 658 m² |
| Huoneluku | 3 |
| Makuuhuoneiden lukumäärä | 2 |
| Kerrosnumero | 2 |
| Kerroksia | 6 |
| Valmistumisvuosi | 1999 |
| Kunto | Hyvä |
| Energialuokka | D2018 |
| Tontin omistus | Vuokra |
| Rakennus- ja pintamateriaalit | Betoni |
| Asunnossa sauna | Kyllä |
| Taloyhtiössä sauna | Ei |
| Parveke | Kyllä |
| Hissi | Kyllä |
| Kohde vapautuu | Sopimuksen mukaan |
Hinta ja kustannukset
| Myyntihinta | 344 568,17 € |
|---|---|
| Velaton hinta | 349 000 € |
| Velkaosuus | 4 431,83 € |
| Yhtiövastike yhteensä | 543,58 € / kk |
| Hoitovastike | 491,40 € / kk |
| Rahoitusvastike | 52,18 € / kk |
| Vesimaksu | 26 € / hlö |
| Taloyhtiön kiinnitykset | 2 299 969,29 € |
Asunnon lisätiedot
| Näkymät huoneistosta | Vehreät näkymät |
|---|---|
| Kohteen säilytystilat | Kellarikomero ja kaapistot |
| Ranta | Uimaranta lähellä |
| Keittiön varusteiden lisätiedot | Erillisuuni (Pyrolyysi), jääkaappipakastin, mikroaaltouuni ja astianpesukone |
| Pesuhuoneen varusteet | WC-istuin, suihku, suihkuseinä, pesukoneliitäntä ja peilikaappi |
| Kaavoitus | Asemakaava |
Taloyhtiö
| Taloyhtiön nimi | Asunto Oy Helsingin Laivalahti |
|---|---|
| Lämmitysjärjestelmä | Kaukolämpö |
| Taloyhtiössä on | Kellarikomero, kuivaushuone, pesutupa, urheiluvälinevarasto ja lastenvaunuvarasto |
| Rakennukseen tehdyt korjaukset/remontit |
2025 Palovaroittimet huoneistoihin, taloyhtiön vastuu 1.1.2026 alkaen, IV-kanavien nuohous ja puhdistus 2024 Hissien kuntotarkastus, Aurinkoenergiahanke, Energiatodistuksen päivitys 2023 Raitisilmaventtiilien uusiminen 2021 Energiaremontti / Älylämmönvaihdin ja LTO-koneet 2020 Yleisten tilojen lukituksen uusiminen iLoq -lukkoihin 2017 Vedenvirtausrajoittimien asennus hanoihin ja suihkuihin, Vesikaton kuntoarvio, Ikkunoiden lämpökamerakuvaukset, Vesikalusteiden huolto, IV-kanavien nuohous ja säätö 2016 Ikkunoiden tiivistykset 2006 Piha-alueen kunnostus |
| Tiedossa olevat tulevat korjaukset/remontit |
2025 IV-kanavien nuohous Palovaroittimien uusiminen Julkisivujen pesu Vesikaton vuositarkastus ja -työt Karmiventtiilien suodattimien vaihto Pelastus- ja riskitarkastus Kylpyhuoneiden uusimisen hankesuunnitelman laatiminen Hissien kunnostus 2025-2026 Kuntoarvio alapohjat ja sähköjärjestelmät Pihalaatoitusten ja istutusten kunnostus |